Poliüretan Nedir? Poliüretan Türleri

Poliüretan nedir? Polimer ailesinde yer alan gruplardan biri poliüretandır. İlk kez Alman bilim isni olan Otto Bayer tarafından 1937 yılında sentezlenmiş dizosiyanatın, diol ile reaksiyonuyla elde edildiği bilinir. Sonrasında ise diollerin erini daha büyük molekül ağırlıklı polioller almıştır. Bu sayede poliüretan daha esnek bir yapıya kavuşmuştur.

Poliüretan Türleri

Maddenin pek çok çeşidi vardır. Günümüzde çok yaygın rastladığımız bir sektördü. Peki, poliüretan türleri neler? Çeşitler arasında yer alan esnek poliüretan köpük, sert poliüretan köpük gibi seçenekler var. Aynı zamanda kaplamalar,  yapıştırıcılar, sızdırmazlık elemanları ce elastomerler gibi bağlayıcıları yer almaktadır.

  • Sert Poliüretan Köpük: Enerji verimlidir. Popüler olan bu çeşit, çok yönlü kullanılabilir. Bu köpüklerin en önemli özeliği enerji maliyetini düşürmesidir. Sert poliüretan köpüklere göre hava bariyerleri macunlarında, kapılarda, yalıtımlı olan pencerelerde kullanılır.
  • Termoplastik Döküm: TPU olarak kısalttırılır. Poliüretan çeşitleri arasında her türlü aşınmaya en dayanıklı olan çeşitler arasındadır. hava şartlarına ve darbelere karşı son derece dayanıklıdır. Birçok yöntem ile çeşitli şekillerde renklendirilmeleri mümkündür. Farklı pek çok imalat yönetimi için de uygundur.
  • Eneksiyon Döküm: RIM olarak da bilinir. Isı direncine ve ısı yalıtımına sahip olmakla birlikte, yüksek dinamik özellikleri de vardır. Günüümüzde birçok alanda RIm teknolojisi kullanılıyor. Bilişim sektörü, inşaat ya da spor malzemeleri, otomotiv var.
  • Esnek Poliüretan Köpük: Esnek olan poliüretan köpük, birçok şeklide ve sertlikte olabilir. Hafif, dayanıklı, rahat ve destekleyici bir yapıdadır. Çok sayıda farklı alanda kullanılabilir. Mobilya, ambalaj, yatak takımı otomotivlerin iç mekanları içinde yer almaktadır.

Verilen poliüretan türleri kapsamında değerlendirme yapılabilir. Uygun olan alan için doğru seçim yapılarak, farklı sektörlerde kullanılabilir. Hem farklı çeşitleri olan hem de direkt olarak özelliklerine göre hareket edebileceğiniz bu hammadde üzerinden seçim yapabilirsiniz.

Poliüretan Özellikleri

Çeşitleri verilen poliüretan için özellikler merak edilir. Elbette çeşitlerine göre özelikleri de çeşitlendirilir. Bakıldığında direkt olarak özellikler üzerinden seçim yapmak, avantaj elde edeceğiniz kullanımlar olmasını sağlamak mümkün olacak. Doğru seçim ile çeşit ve özellik açısından doğru sektörde kullanılabilir.

  • Poliüretan yoğunluğu: Dansite olarak da ifade edilir. Birim hacme düşen ağırlık olarak da ifade edilir. Esnek sünger poliüretanın en önemli özelliklerinden biridir. Dayanıklılık ve destek gücünü ifade etmekte olup, yüksek yoğunluğu olanlar için daha uzun süre şekli korur diyebiliriz.
  • Poliüretan yorulması: Yorulma testi, dayanıklılığı gösterir. Bu test 70 kg ağırlığındaki maddeye 80.000 kez uygulanarak yapılır. Bu değer ile test öncesindeki sertlik derecesi kıyaslanarak belirlenir. Bu şekilde yoğunluğa karar verilir.
  • Poliüretan sertliği: Esnek sünger poliüretan için sertlik; süngerin yüzey dokunuşu veya ölçümü olarak ifade edilir. Destek ise süngerin ağırlığına karşı geri itme yeteneği olarak ifade edilir. Sertlik ve destek bir arada konforu etkiler. Poliüretan özellikleri arasında olan sertliğin, yoğunluk ile doğrudan bir ilişkisi olmadığını bilmelisiniz.
  • Poliüretan yanmazlığı: Malzemenin içeriği polyol ya da izosiyantlar ön tutuşma, tutuşma ve yanma, yanmanın genişlemesi gibi hususlar üzerinden hem ısıl hem de ısıl olmayan problemler ortaya çıkar. Yanmaya direncinin arttırılması son derece önemlidir. Alev geciktirici maddeler ile yangına karı güvenli kullanım alanlarının oluşturulması sağlanır.

Özelikler verilmiştir. Kullanım alanı ve üretim aşaması bu özellikler dikkate alınarak uygulanmalıdır. Son derece önemli bir malzeme olduğundan, işlemlerin tek tek uygulanması ve güvenli bir ortam sağlanması gerekiyor. Poliüretan özelliklerinin ve çeşitlerinin dikkate alınarak üretimi özenle yapılmaktadır.