Payanda

Payanda; çatı saçak çıkmaların yada konsol çıkmaların yükünü taşımak için çaprazlama kullanılan elemanlar olarak bilinmektedir. Günümüzde yük taşımak için kullanılabildiği gibi estetik olarak da yapıları süslemek için kullanılabilmektedir. Payandalar eli böğründe olarak da adlandırılmaktadır. Firmamızın sizler için ürettiği, köşe taşının fiyat bilgilerine veya ürün hakkında  detaylı bilgi almak için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz ürünü daha kısa sürede ve en iyisi olarak sizlere sunabiliriz.

Payandaların kullanım amacı daha ziyade binayı süsleme ve yapıya estetik bir görünüm kazandırmaktır. Taşıyıcı amacıyla kullanılan demir, ahşap yada betonarme payandaları kaplayıp daha estetik bir görünüm sağlamak için de kullanılabilmektedirler. Bu durumda payandalar iki parça üretilip içleri kaplanacak malzemenin içine girebilecek şekilde boşaltılır ve yerinde birbirlerine yapıştırılır. Mimari isteklere göre 3 boyutlu olarak birçok şekilde üretilebilirler.

Teknolojinin ilerleyişi bildiğiniz gibi hayatımıza her anlamda güzellik ve kolaylık sağlıyor. Daha dayanıklı ürünlerin üretilebilmesinin yanı sıra daha hızlı ve daha ucuz fiyatlara üretim sağlanabiliyor. Yeni malzemeler geliştirilerek, maliyetler düşürülüyor. Tüketici bu sayede ihtiyaçlarına daha uygun fiyatlara ve daha hızlı erişebiliyor. Konuyu çok dağıttığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında tam da payanda dan bahsediyoruz.

Günümüzde payanda gibi özellikle dış cephemizi süsleyen aksesuarlar, paneller eps blok dediğimiz bir maddeden üretiliyor. Eps bloklar aslında yeni nesil köpüklerdir. Eski bildiğimiz köpük malzemesinin çok daha gelişmiş versiyonu olarak düşünebiliriz. Eps bloklar işlemesi ve şekil vermesi çok kolay olduğu gibi, montajı yapıldıktan sonra da çevre şartlarına çok dayanıklı bir malzemedir. Bu özellikleriyle artık o eskiden görmeye alıştığınız, ince çalışmaları olan payandalara çok kolayca ve sınırsız desen seçeneğiyle sahip olabiliyorsunuz. Binalarınızın hep boş kalan köşe kısımlarına güzel bir incelikle doldurarak göze hitap edecek. Üstelik montaj işlemleri de kolaylaştırılmış durumda. İşinde profesyonel ustalarımız, seçtiğiniz payandaları kısa sürede temiz bir şekilde montajlarını yapıyor.

Payanda eskiden süsleme olmasının yanı sıra destek olarak kullanılırdı. En basitinden örnekle çatının sarkan kısmına destek olması sağlanırdı. Kabaca ters “L” biçiminde bir yapısı olan payandalar belli aralıklarla sabitlenerek sarkmaların artmasını yada kırılmaları önlemekteydi.

 

YUKARI