Kilit Taşı

Pencere ve kapı üst söve profili ortasında süsleme amacıyla kullanılan dekoratif elemanlara söve kilit taşı denmektedir. Tarihten bugüne birçok yapıda yaygın olarak kullanılmıştır. Eski taş binalarda, kubbelerin ve kemerlerin yapımında kullanım amacı daha farklı ve önemi daha büyüktür. Eski yapılarda kemer inşasında sistemin en son parçası olması ağırlığıyla sistemi kilitlemesi sebebiyle bu elemanlar kilit taşı olarak adlandırılmıştır.

Söve ürünleri gurubundan olan söve kilit taşı ise çok daha hafif olup daha ziyade dekoratif bir amaca hizmet etmektedir. Bu söve elemanların muadillerine göre çok daha ekonomik ve pratik olması tercih edilmelerinin önemli bir sebebi olmuştur.

Dış mekanların en çok kullanılan kilit taşı olan, alışılmış biçimiyle dış zeminlerin vazgeçilmez döşeme taşı olarak kendini kanıtlamıştır. Bir çok toplu konut alanlarında rahatlıkla kullanılan ve her türlü mimariye uyum gösteren kilit taşları, sağlamlığının yanı sıra dekoratif görünümüyle de ihtiyacınıza en iyi ve en ucuz şekilde cevap verebilmektedir.

Halk arasında kilit taşı, aşık taşı, parke taşı adıyla da bilinen  kilit taşları dış mekanların en çok tercih edilen beton parke taşıdır. Aşık kemiğine benzemesi sebebi ile Aşık taşı denilen kilit taşları alışılmış biçimi ile dış zeminlerin vazgeçilmez döşeme taşı olarak kendini kanıtlamıştır. Pek çok toplu konut alanlarında kolayca uygulanan ve her tür mimari yapıya uyum gösteren kilitli parke taşı, dekoratif görünümünün yanında sağlamlığıyla da ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilmektedir.

Kilit taşları, uzun süre kullanabileceğiniz, evinize girip çıkarken size yol faciaları sorunu çıkartmayacak ve temiz kullanabileceğiniz döşeme taşları olarak kabul edilmektedir. Firmamız, uzun süredir bu alanda faaliyet göstermekte ve parke döşemeciliği yapmaktadır. Bugün birçok malikanenin, devlet ve belediye çevre mimarisi ve yolların parke döşemesi, bizzat firmamızca gerçekleştirilmiştir.

Evinizin çevresinin, çevre düzenlemesine uygun bir şekilde tasarlanması ve döşeme işlemi konusunda size yardımcı olacak bir firma çalışmak isterseniz, bu konuda yardımınıza koşmak istediğimizi belirtmekte fayda bulunuyor. Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için firmamızı arayabilir; ücretlendirme ve randevu talebi için doğrudan bize ulaşabilirsiniz.

YUKARI