Yalıtım ve Estetik Bir Arada

Binalarda bulunan pencereler, havaların yağışlı ve karlı olduğu dönemlerde yapının zarar görmesine neden olan suları sızdırabilmektedir. Kimi yapı sahipleri bu aşamada kendi kendine en iyi çözümleri elde edebileceğini düşünür. Ancak yapmak istedikleri şeyler asla tam anlamıyla isteklerin yerine getirilmesini sağlamaz. Ve yapının içerisine doğru girmeye başlayan su, tahmin edilemeyecek kadar ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olur. Ortaya çıkabilen bu durumlara karşı daha profesyonel çözümleri elde etmek için incelemelerini yapmaya başlayan kişilerin karşılarına ise denizlik kavramı çıkıyor. En temel tanımı ile denizlikler, pencerelerin alt kısımlarında yer alan ve kar ya da yağmur sularının doğrama boşluklarına ulaşarak sızmasını engelleyen parça olarak bilinmektedir.

 

Kullanımına ilk olarak başlandığı dönemlerde denizlik çeşitleri çok daha farklı ve aslında düşük performanslı malzemelerden üretiliyordu. Teknolojik gelişmelerin devreye girmesi ile beraber bu aşamada hem görünüm anlamında hem de kullanılan malzemeler konusunda gözle görülür değişimler ortaya çıkmaya başlamıştır. Tabi ki bu aşamada denizlik için seçilecek materyalin önemi de artmıştır. Çünkü binanın özelliklerine göre buna uyum sağlayacak tarzda denizlik seçilmemesi durumunda, elde edilecek olan sonuç yalnızca görsel anlamda etkileyicilik olacaktır. Bu konuda en etkileyici sonuçları elde etmek isteyenler, https://www.pertekli.com/denizlik/ üzerinden istedikleri modelde ve boyuttaki denizlikler için sipariş verebileceklerdir.

 

Denizlik Montajı Nasıl Yapılır?

Oldukça kolay gibi görülse de denizlik montajı son derece önemli bir konudur. Alanında gerekli uzmanlığı olmayan kişiler tarafından yapılacak olan montaj işlemleri konusunda ne yazık ki denizlik istenilen yalıtım özelliğini devreye sokamayacaktır. Gerçekleştirilecek olan montaj işlemi esnasında denizlik kenarı mutlaka duvara paralel olmalıdır. Aynı zamanda denizlik uçları da aynı kotta olacak şekilde belirlenmelidir. Mantolama işleminin yapılmak istendiği binalarda denizlik montajı en son yapılmalıdır. Böylece mantolama sonrasında açıkta kalan yerlerde bu bölgelerin üzerinin kapatılması ve dışarıdan gelebilecek olan yağmur ve kar sularının içeriye girmesi engellenecektir. Gerekli tüm detayların üzerinde durularak yapılacak olan çalışmalar ile beraber ortaya gerek görünüm gerekse fonksiyonel olarak istenilen sonuçların çıkması mümkün hale gelecektir.