Sütun

Sütun esas olarak zeminden tavana kadar uzanan, asıl kullanım maksadı tavan yükünü taşımak olan, bunun yanında kullanıldığı yapıya estetik katan bir yapı parçasıdır. İstisnasız her antik kentte (efes, truva, vb.) görüntüleyebildiğimiz sütunlar hala kullanılmakta olan birçok tarihi binanın (dolma bahçe sarayı, süleymaniye camii, vb.) günümüze kadar yaşamasına olanak sağlamanın yanı sıra göze hitap etmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte tarihten günümüze taşıyıcı özelliğini kullanma ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kalkmış ve yapılara estetik katmak için kullanımı ön plana çıkmıştır. Zaman zaman camilerde taşıyıcı özelliğinden faydalanan sütunlar oturduğumuz binalarda ise isteğe bağlı olarak estetik görüntü sağlamak, istenmeyen yüzeyleri estetik bir şekilde kapatmak gibi nedenlerle kullanılmaktadır.

Sütunlar içleri strafor malzeme olup oldukça hafiftir. Ancak straforun tek başına kullanımı hem dış etkenlerden kolayca etkilenmesini sağlamakta hem de estetik bir görüntü sağlamamaktadır. İşte tam da burada devreye söve harcı girer. Söve harcı ile kaplanmış strafor sütunlar oldukça estetik görünmenin yanında her türlü hava koşuluna da karşı koyabilirler. Bu şekilde üretilen sütunlara kısaca söve sütun denir. İsteğe bağlı olarak her şekilde üretilebilen söve sütunlar uygulandığı her alana eksiksiz bir uyum sağlarlar. Söve sütunlar sütunun başı, sütunun ayağı ve sütunun gövdesi olmak üzere üç parçadan oluşup istenen parça değiştirilebilmekte, sütunun başı ile sütunun gövdesi arasına istenen boyutta ve şekilde ek sütun parçaları uygulanabilmektedir.

Binanızın dış cephesinde saklamak istediğiniz bir bozukluk mu var? Veya binanızın dış cephesi zamanla aşınıp görüntü kirliliği mi oluşturdu? Ya da binanız tamamen eksiksiz ancak daha fazla estetik mi katmak istiyorsunuz? Binanıza otantik bir hava mı katmak peşindesiniz? Uyguladığınız sütunun ömrünü boyunca bir daha müdahale etmeyecek kadar uzun ömürlü olmasını mı istiyorsunuz? Dekoratif malzemeler ile binanıza estetik görüntü kazandırarak değer katarken maliyeti oldukça düşük uygulamalar peşinde misiniz? İşte tüm bu sorular sizi söve sütunlara götürecektir. Söve sütun binanıza katacağı değer ve kazandıracağı hava ile artık binanızın görüntüsünü çok daha fazla seveceksiniz.

YUKARI