Kat silmeleri binaların dış cephelerinde yatay olarak dekor amaçlı kullanılmakta olan kaplamalara verilen isimdir. Günümüzde bir çok binada dış cephe boyasının eskimesi veya mantolama yapılması ile birlikte kat silmeler ile dış görünüş de ihmal edilmemektedir. Özellikle de şehir içi yapılanmalarda şehrin dokusu ve dekorasyonunu yenilemek adına çeşitli girişimlerde bulunulmaktadır. Bunun yanı sıra kişisel olarak da insanlar müstakil evlerinde de kat silmeler dekorasyonunu tercih etmektedir. Bundan önce dez dolgu ile farklı dekorasyonlar yapılırken kat silmeler estetik açıdan daha çok tercih edilir olmuştur.

Kat silme binalarda tüm yüzeylerde değil kat aralarında uygulanmaktadır. Bu uygulama hem binaya daha katmanlı bir görünüm sunar hem de binayı daha estetik kılar. Mimari olarak ifade edilmesi gerekirse bir yapıda dış yüzeydeki çıkıntıların belirtilmesinde kat silmeler kullanılır. Klasik Türk mimarisinde de örnekleri bulunan kat silmeler daha çok batı mimarisinde kendini göstermiştir. Kat silmeler dekoratif amacının yanı sıra izolasyon amacı ile de kullanılmaktadır. Kat silmeler eğimli veya düz şekilde uygulanmakta olup farklı modelleri ve ebatları mevcuttur. Kat silmeler uygulanan binanın cephesi ve konumu aynı zamanda binanın yapı malzemesi dikkat edilmesi gereken konulardır.

Saçak Silme

Saçak silmenin kabartmalı olarak yapılması hasebiyle bu faktörlere dikkat edilmediği takdirde kabartmada akmalar ve dış cephede farklı renklenmeler söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanılacak malzemeler tüm fonksiyonlar değerlendirilerek seçilmelidir. Çekirdek malzeme olarak saçak silmeler de EPS kullanılmaktadır. Tercih edilmesinin sebebi ekonomik olması ve kolay işlenebilir olmasıdır. Muadillerine göre çok daha avantajlı bir malzemedir. Saçak silmesinin binalara uygulanırken de çok titiz çalışılması gerekir. Çünkü uygulama esnasında yapıda boşluklar meydana gelirse bu durumda akıntılar oluşur ve yapı nemlenmeden ötürü zarar görür. Böyle problemleri yaşamamak adına saçak silmeler de boşluk oluşmadığına kesin kanaat getirmelisiniz. Saçak silmesi uygulanan binalarda aynı zamanda pencerelerin de dekoratifine önem verilir. Bunun için de köşe taşı ve çerçeve gibi tasarımlar yapılmıştır. Köşe taşı uygulaması da binanıza şık bir görünüm sağlar ve saçak silmeler ile birbirini tamamlar.

Saçak silme uygulamasına gelince kullanmak istediğiniz model renk ve kat silmenin kalınlığı binanızın yapısına ve sizin tercihinize bağlıdır. Kaplama açısından akrilik kaplama daha zor yıpranır ve dolayısıyla daha uzun ömürlüdür. Saçak silmeler malzemesi seçilirken de aşırıya kaçılmaması gerekir. Çünkü malzeme ne kadar zengin olursa dış kaplama girinti ve çıkıntılar da doğru orantılı olarak artacaktır. Bu da binanızda aynı oranda tozlanma ve birikme oluşması olarak kendini gösterir. İşlem sırası açısından da normal sıva dekoratif sıvadan önce yapılmalıdır. Dekorda birden fazla malzeme kullanıldığı için boşluk kalma riski çok fazla iken normal sıvanın üzerine dekoratif sıva yapılması halinde boşlukların kapatılması yüksek oranda sağlanmış olup daha sağlıklı bir uygulama yöntemi de izlenmiş olur.