Saçak Silmesi

Mimari yapılarda saçak altı bölümlerinin sulardan korunması için, dış duvarın üst kısmına uygulanan özel yapıya saçak silmesi denir. Genellikle çatı sularının, yapının temelinden uzağa akmasını sağlamak için kullanılırlar. Duvar ya da tercih edilen yapının en üst kenarına yatay olarak konumlandırılan süslü ve kimi zaman kabartmalı çıkıntı şeklinde üretilirler.

Saçak silmesinin kabartmalı olarak yapılması sebebiyle bu faktörlere dikkat edilmediği takdirde kabartmada akmalar ve dış cephede farklı renklenmeler söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanılacak malzemeler tüm fonksiyonlar değerlendirilerek seçilmelidir. Çekirdek malzeme olarak saçak silmeler de EPS kullanılmaktadır. Tercih edilmesinin sebebi ekonomik olması ve kolay işlenebilir olmasıdır. Muadillerine göre çok daha avantajlı bir malzemedir. Saçak silmesinin binalara uygulanırken de çok titiz çalışılması gerekir. Çünkü uygulama esnasında yapıda boşluklar meydana gelirse bu durumda akıntılar oluşur ve yapı nemlenmeden ötürü zarar görür. Böyle problemleri yaşamamak adına saçak silmeler de boşluk oluşmadığına kesin kanaat getirmelisiniz. Saçak silmesi uygulanan binalarda aynı zamanda pencerelerin de dekoratifine önem verilir. Bunun için de köşe taşı ve çerçeve gibi tasarımlar yapılmıştır. Köşe taşı uygulaması da binanıza şık bir görünüm sağlar ve saçak silmeler ile birbirini tamamlar.

Saçak Silmesi Modelleri

SS001

SS002

SS003

SS004

SS005

SS006

Saçak silmesi uygulamasına gelince kullanmak istediğiniz model renk ve kat silmenin kalınlığı binanızın yapısına ve sizin tercihinize bağlıdır. Kaplama açısından akrilik kaplama daha zor yıpranır ve dolayısıyla daha uzun ömürlüdür. Saçak silmeler malzemesi seçilirken de aşırıya kaçılmaması gerekir. Çünkü malzeme ne kadar zengin olursa dış kaplama girinti ve çıkıntılar da doğru orantılı olarak artacaktır. Bu da binanızda aynı oranda tozlanma ve birikme oluşması olarak kendini gösterir. İşlem sırası açısından da normal sıva dekoratif sıvadan önce yapılmalıdır. Dekorda birden fazla malzeme kullanıldığı için boşluk kalma riski çok fazla iken normal sıvanın üzerine dekoratif sıva yapılması halinde boşlukların kapatılması yüksek oranda sağlanmış olup daha sağlıklı bir uygulama yöntemi de izlenmiş olur.

Saçak silmesi modelleri konusunda zengin ürün çeşidimiz arasından dilediğinizi sitemizden tercih edebilirsiniz. Projeniz dahilinde vermiş olduğunuz ölçülere uygun olarak size özel hazırlayacağımız tasarımlar için bir telefon kadar yakınız.

Saçak Silmesi Uygulaması

Binalara uygulanacak olan saçak silmeleri için çok titiz davranılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise;  uygulama esnasında yapılarda meydana gelebilecek boşluklar akıntı oluşturur. Bu akıntılar ise zamanla nemden dolayı zarar görmesini sağlar. Bu nedenle saçak silmesi uygulaması aşamasında, boşluk olmadığından emin olmak gerekir.

Saçak silmesi uygulaması gerçekleştirilen yapıların, pencerelerinde kullanılan dekora ayrıca önem vermek gerekir. Bunun için tamamlayıcı aksesuar ve yapı malzemesi olarak hazırlanan köşe taşı ve çerçeve gibi tasarımlar kullanılabilir. Birbirinden şık model ve tasarımları ile köşe taşı uygulamaları binanıza mimari bir değer katarken, saçak silmeler ile olan uyumu sayesinde dekoru tamamlamış olursunuz.

Modern bir yapının yanı sıra, mevsim şartlarından da etkilenmenizi önleyecek saçak silmesi uygulaması tercih edeceğiniz zaman, dış cephe kaplamanıza uygun ve tamamlayıcı şekilde olan modelleri seçebilirsiniz. Dilediğiniz model ve renk saçak silmenin kalınlığı konusunda, binanızın yapısına göre karar verilecektir.

Akrilik kaplama ile kaplanan saçak silmesi uygulaması daha az yıpranmaya neden olacağından dolayı, daha uzun ömürlü kullanım sağlar. Seçim yaparken aşırıya kaçmadan sade olanı tercih etmeniz en uygun seçim olacaktır.  Çünkü malzemenin zengin olması dış kaplamada bulunan girinti ve çıkıntıların da çok olmasına neden olur. Bu durum ise binanızda birikme ve tozlanma oluşmasına neden olur.

TOP