Poliüretan Taç

iç ve dış mimaride oldukça sık kullanılan dekoratif yapı özelliklerinden biridir. Mimaride özellikle Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nde oldukça fazla kullanılan dekorasyon modellerinden biridir. Özellikle kapı örnekleri tarihte çok sık uygulanan bir yapı şeklidir. Cami, hamam, saray, hanlar, kervansaraylar gibi birçok yapıda kapı girişlerinde bu dekorların kullanıldığı görülmektedir. Günümüzdeki dekorlar ev ve işyerlerinin kapı ve pencereleri üzerinde dekoratif süsleme aracı olarak kullanılmaktadır. Genellikle poliüretan adı verilmektedir ayrıyeten hafif bir yapı malzemesi ile imal edilmektedir. Geometrik desenler, bitki motifleri ve Osmanlı figürlerindeki yapılarda kullanılmakta olan başlıca tasarımları oluşturmaktadır.

T001

T002

T003

T004

TA01

iç ve dış mimaride kullanılan farklı modelleri ile mekânlara ihtişamlı görsel güzellik kazandırır. Dış cephede kapı ve pencerelerin üzerine uygulanan yapılar binaya egzotik bir görünüm kazandırır. İç mimaride yine kapı ve pencere üstlerine yapılabildiği gibi aynalar üzerinde de kullanılabilen bir dekorasyon unsurudur. Poliüretan malzeme ile üretilen modeller Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze yansıyan motifler, çiçek ve bitki modelleri, geometrik şekillerden oluşan gotik modeller gibi farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Uygulanacağı alana ve kişilerin isteklerine uygun şekilde projelendirilmektedir. Poliüretan malzeme boyanabilen bir yapıda olduğundan akrilik boya, altın varak, lake boya gibi farklı boya çeşitleri ile renklendirilerek değişik modeller elde edilmektedir.

 

Poliüretan Taç ile Yapıda Görsel Kalite Üst Düzeyde

Tarihin pek çok döneminde ortaya koyulmuş olan mimari eserler incelendiği zaman da görülebileceği üzere, o dönemlerdeki insanlar dekorasyon konusuna her daim özen göstermişlerdir. Kapılarda ve pencerelerde ortaya çıkartılan birbirinden eşsiz modeller, geçmişten günümüze kadar muhteşemliğini beraberinde getirmeyi başarmıştır. Günümüzde var olan bu etkileyici görünümü kendi isteklerine göre yaşam alanında, iş yerinde ya da ofisinde yaşatmak isteyen pek çok kişi, poliüretan taç modellerini detaylı olarak inceledikten sonra aradıklarını bulma imkanına erişmiş oluyorlar.

 

İsteğe Özel Poliüretan Taç Modelleri

İlk olarak poliüretan taç çeşitlerinin ortaya çıktığı dönemlerde insanların karşılarına yalnızca belli başlı modeller çıkmaktaydı. Bundan dolayı böylesi ürünleri kullanmak isteyen kişiler gerçekleştirdikleri incelemeler esnasında yalnızca karşılarına çıkanları inceleyerek her ne kadar onların tarzlarına uymasa da o modeller arasından seçimlerini yapabiliyorlardı. Daha sonrasında ise poliüretan taç araştırmaları yapılırken de görülebileceği üzere artık başta geometrik deseler olmak üzere Osmanlı figürleri ve bitki motifleri gibi etkileyici tasarımlar insanların seçmeleri için üzerinden sunuluyor. Poliüretan malzemenin bu aşamada tercih edilmesindeki en büyük etkenlerin başında ise oldukça hafif bir yapıda olması ve istenilen her şeklin hiçbir sorun ortaya çıkmadan tasarlanabilmesidir. Böylece kullanımı esnasında yapıya zarar vermesi gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır.

 

 

Aynı zamanda poliüretan taç modelleri üretildikleri malzemeden dolayı son derece sağlıklı olup hiçbir şekilde kanserojen madde içermemektedir. Böylece insanlar akıllarında herhangi bir soru işareti kalmadan diledikleri modelleri seçerek bunların kullanımını sağlayabilirler. Birçok insanın bu aşamada dikkat ettikleri detaylardan bir diğeri de ortaya çıkabilecek olan yangın durumunda bu taçların alev alıp almayacağıdır. Çünkü alev alması halinde ortaya çok ciddi sorunlar çıkabilecektir. Lakin poliüretan madde ateş yürütmemektedir. Yani ateşin yanına yaklaşması sonucunda asla poliüretan taç üzerinden ateşin yayılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Doğru tarzdaki modellerin seçimi ile beraber kısa sürede poliüretan taç montajının yapılması mümkün hale gelir. Böylece bulunulan alan her zaman istenilen görüntüye kolaylıkla ulaşmış olur. 

YUKARI