Köşe Taşı

Köşe taşı binaların en çok ısı kaçağı yaşanan köşelerindeki, yıpranmaları yok etmek için tercih edilen dış cephe kaplama ürünleri olarak kullanılmaktadırlar.

Günümüzde daha çok süsleme ve dekor amacı ile mantolama teknikleri arasında yer alırlar. İki duvarda köşeleri birbirine bağlayan dikey ve dekoratif yapılardan oluşur. Diğer yalıtım malzemelerine nazaran daha ekonomik ve uygulaması daha pratik bir üründür. Basit bir şekilde işlenerek, uygulaması da oldukça kolaydır.

KT01

KT02

KT03

Köşe taşı uygulanacağı alana ve kişilerin isteklerine uygun olarak birbirinden güzel model çeşitleri ile sunulur. Ev ve işyerlerinde doğal bir ortam oluşturmak isteyen kişiler zevklerine uygun modeli seçebilirler. Duvar kaplama taş paneller üzerine oluşturulan değişik şekillerden oluşur. Geometrik şekiller, çiçek ve bitki figürleri, tuğla görünümü gibi birçok model taş üzerine kabartmalı ya da düz bir görünüm ile işlenir. Ayrıca binanın yapısına ve kişilerin isteklerine göre farklı oymalar ile zenginleştirilen figürler ile tasarlanır. Binaların en çok ısı kaçağı yaşanan köşelerindeki, yıpranmaları yok etmek için tercih edilen dış cephe kaplama ürünleri olarak kullanılmaktadırlar.

Fonksiyonel Köşe Taşları

İnsanlar, evlerinin ve iş yerlerinin her zaman etkileyici bir görüntüye sahip olmasını isterler. Ancak binanın yaşlanması ya da yapılacak olan yanlış tamir işlemleri ile beraber yapının görüntüsünde ciddi anlamda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Üstelik durum yalnızca kötü görüntü ile sınırlanmamaktadır. Aynı zamanda binalardaki köşe bölgeleri en fazla ısı kaçağının ortaya çıktığı yerler arasındadır. Öyle ki binaların diğer bölgelerine her ne kadar mantolama çalışmaları yapılıyor olursa olsun fark etmez, doğru şekilde köşe taşı kullanılmaması ile beraber içerideki sıcaklık dışarıya çıkacaktır. Dolayısıyla yapılan işlemler isteklerin yerine gelmesini tam anlamıyla sağlamamış olacaktır.

 

Görsellik ve İşlevsellik Bir Arada

Düşünülenlerin aksine köşe taşı çeşitleri oldukça eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Lakin kullanılmaya başladıkları dönemlerde bu ürünler ne yazık ki istenilenleri yerine getirme anlamında başarısız oluyordu. Çünkü yalıtım ve ısı koruma anlamında bir nebze de olsa başarılı sonuçların ortaya çıkmasına rağmen görsellik anlamında ne yazık ki kötü sonuçları beraberinde getiriyordu. Bu tarz durumlar ile karşılaşmak istemeyenler ise köşe taşlarını kullanmak istemiyorlardı. Şimdilerde ise üzerinden yapılacak olan incelemeler ile de görülebileceği üzere artık insanların isteklerinin yerine getirilmesi adına farklı dekoratif desenler ön plana çıkmaya başlamış durumda. Bu aşamada insanların yapacakları tek şey hangi tarzdaki köşe taşlarını inceleyip istediklerini seçmek olacak.

 

 

Yapıların içerisinde bulunan iki duvarın birleştiği köşelerin birbirine bağlanmasını sağlayan köşe taşı modelleri, dikey bir şekilde hazırlanmaktadır. Klasik tarzdaki yalıtım malzemelerine oranla yalnızca görsel anlamda başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlamamaktadır. Aynı zamanda maliyet bakımından da diğer yalıtım ürünlerine nazaran çok daha uygundur. Üstelik köşe taşlarının istenilen alana uygulanması da son derece kolaydır. Özellikle de son dönemlerde pek çok kişi kabartmalı olarak hazırlanılan köşe taşları ile ortamın çok daha estetik ve hareketli bir görünüme ulaşmasını sağlamış oluyorlar. Kabartmalı köşe taşlarının yanı sıra isteyenler ise birbirinden farklı desenlerde özenle hazırlanmakta olan modeller arasından seçimlerini yaparlar. Böylece bir yandan bulundukları alanı çok daha güzel bir görünüme ulaştırırken diğer yandan da istedikleri ısı yalıtımını yapmış olurlar. 

TOP