Kartonpiyer

Kartonpiyer nedir? Genel olarak alçıdan yapılan tüm iç dekorasyon ürünleri için kullanılır. Ancak genel anlamının dışında kartonpiyer nedir sorusunun yanıtına, iç dekorasyonda tavan duvar birleşiminde yatay şekilde uzanan mimari öğeyi ifade etmektedir.

Mimaride dekoratif amaçlı kullanılan bir unsur olarak tanımlanabilir. Duvar ile odanın orta tavanının kesişme noktasında kullanılabilir. Tam tavanın ortasında farklı şekillerde de uygulanabilir. Çok sayıda evde görmeye alışık olduğumuz bir mimari uygulamadır.  

Peki, ne tür çeşitleri var? Kartonpiyer çeşitleri arasında yer alan çeşitleri incelemeniz durumunda, hemen siz de uygun olan modeller üzerinden uygulama talep edebilirsiniz. Farklı pek çok uygulaması, tasarımı bulunmaktadır. Göz önünde bulundurarak çeşitler arasından seçim yapabilirsiniz.

Kartonpiyer Çeşitleri

 

·         Alçı kartonpiyer: Herkes tarafından bilinen çeşittir. Bakıldığında görüntü olarak evlerde sık sık rastlanır. Üreticiler tarafından da rağbet görür. Sebebi ise hem üretim kolaylığı hem de ekonomik olmasıdır. Kartonpiyer yapımı konusunda iki ayrı çeşitlilik vardır. Alçı olan modeller su alçı ve elyafın karıştırılması ile olmaktadır. Alçı tipinin elyafı sayesinde daha dayanıklı bir malzemeye ortaya çıkar. Alçı kartonpiyer en çok tercih edilen ve uygulamasına da en çok rastladığımız parçalar oluyor. Bunları göz önünde bulundurmanız halinde, uygulamaları değerlendirip ona göre talep sunabilirsiniz.

 

·    - Köpük kartonpiyer: İkinci olarak malzeme köpüktür. Yapı sektöründe daha çok yaygınlaşma yolunda bir malzemedir. Üretim aşamasında büyük oranda hava kullanılır. Alçıya göre çok daha hafif bir malzemedir. Yaygınlaşma hızı düşük olduğundan köpük kartonpiyer için diğer türüne göre çeşidinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Tasarımları çok daha azdır.

 

Peki, neye göre seçim yapmak gerekir? Kartonpiyer eğer tavan bölümünde kullanılacaksa dekoratif amaçlı olarak daha güvenli olmasını da sağlamak açısından köpük malzemelerin seçilmesi önerilir. Ancak bunun dışında klasik mobilyalardan oluşan bir dekorasyon olması durumunda, direkt olarak alçı olan modellere yer verilmelidir. Daha uygun bir dekorasyon olacağından, klasik modeller ile alçı kartonpiyer kullanımı söz konusu olacaktır. Tüm bunları değerlendirip hemen siz de uygulama öncesinde, bu alanda uzman olan kişilerden bilgi alarak taleplerinizi sunabilirsiniz. En kaliteli ve en uygun ödemeli uygulamalar ile dekorasyonda kartonpiyer kullanılabilir…

 

KP001

KP002

KP003

KP004

KP005

Kartonpiyer nedir sorusunu yanıtlıyoruz. Öncelikle kartonpiyer Fransızca bir kelimeden dilimize gelmiştir. Carton – Pierre den dilimize geçmiş olduğunu söyleyebiliriz. Kelime köken olarak taşlaşmış karton anlamına geliyor. Taşa benzetmek için ise karton modellerin alçı ile kaplanması işlemidir.

Kartonpiyer Tarihi

İlk kullanım zamanları için Antik çağlar gösterilir. Antik çağlarda taşların oyulması ile kartonpiyerlerin uygulamaları yapılır. Her dönemin ve kültürün mimari özelliklerini yansıttığını söyleyebiliriz. Kartonpiyer tarihi için ilk olarak Mısırlıların kullandığı da bilinir. Cavetto ve torus olarak adlandırılan oymalar yaptıklarını biliniyor. Sonrasında ise kartonpiyer mimarisi bu tür iç  ve dış bükeylerin olduğu seçeneklere sahip olmuştur.

Antik Yunanlar kartonpiyerde iç ve dış bükeyleri sık sık kullanmışlardır. Elips, parabol ve hiperbol biçimlerini uyguladılar.

Romalılar ise yarım daire ve çeyrek daire uygulamaları yaptılar.

16.yy’dan sonra kartonpiyer uygulamaları çeşitlendi. Zenginleşmeye başlayan uygulamalar olduğunu görüyoruz. Mimarinin kartonpiyer mimarisi açısından güç kazandığı bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. 1850’li yıllarda ise palanya tezgahlarının gelişmesi ile marangozların seri üretime başladığını söyleyebiliriz. Dentil modelleri ve küçük parçaların oyulması, zımparalanması gibi hızlıca çevrilip üretimin yapıldığı alanlar olduğunu söyleyebiliriz.

19.yy’da ise kartonpiyer çeşitliliği zenginleşmeye başladı. Roma dönemi modelleri ve mimarisinin yeniden güç kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. 1850’li yıllarda planya tezgahlarının gelişmesi ile marangozların seri üretime başlamaları sağlandı. 

Kartonpiyer

TOP