Kartonpiyer Çeşitleri Nelerdir?

Kartonpiyer Nedir?

Kartonpiyer Nedir? Genellikle dekoratif amaçlı olarak kullanılan kartonpiyerler duvar ile tavanın kesişme noktasına uygulanmaktadır. Dekorasyona göre değişkenlik gösterebilen pek çok farklı modele sahip olan kartonpiyerler tavanın orta kısmı için de istenilen büyüklükte ve modelde uygulanabilmektedir.

Kartonpiyer Nedir?

Hemen her evde bulunan kartonpiyerler günümüzde daha farklı ve modern modelleri ile de sıklıkla tercih edilmeye devam ediyor. Yaşam alanlarının daha dekoratif olarak görünmesine yardımcı olan kartonpiyer çeşitleri odaların daha hoş bir görünüme sahip olmasını sağlar. Özellikle boyanabilme ve pek çok farklı modele sahip olabilme imkanı sunduğu için daireler için sıklıkla tercih edilmektedir. Kartonpiyerler oldukça hafif bir yapıya sahiptir. İstenilen modele göre hazır kalıplar kullanılarak uygun malzeme ile üretilmektedirler.

Kartonpiyer Çeşitleri Nelerdir?

Yaşam alanlarının ihtiyaçlarına yönelik olarak kartonpiyer modelleri hem alçı hem de köpük olmak üzere iki farklı malzeme ile üretilebilmektedir.

Alçı Kartonpiyer

Genellikle evlerde en çok tercih edilen kartonpiyer çeşitlerinden biri olarak alçı kartonpiyer modelleri tercih edilmektedir. Alçı kartonpiyerler hem dayanıklılığı hem de kalıp olarak pek çok farklı modele sahip olmasından dolayı evler için de oldukça uygundur. Sadece su, alçı ve elyaf malzemeleri ile hazırlanan alçı kartonpiyer çeşitleri hazır kalıplara dökülerek istenilen modelin elde edilmesi ile yaşam alanlarına uygulanır. Alçı kartonpiyer modellerinin bu denli dayanıklı olmasının en önemli nedenlerinden biri de içerisinde kullanılan elyaf malzemesidir. Aynı zamanda daha kolay bir şekilde istenilen modeller de elde edilebildiği için genellikle kartonpiyer seçimleri alçı malzemeden üretilen modellerden yana olmaktadır.

Köpük Kartonpiyer

Perdeleri gizlemek ve daha zarif bir görünüm kazanmak için evlerde en çok tercih edilen köpük kartonpiyer çeşitleri oldukça hafif bir yapıya sahiptir. Her ne kadar alçı kartonpiyer kadar uzun ömürlü olmasa da herhangi bir çatlama veya kırılma olmadığı için dayanıklı bir kartonpiyer çeşidi olarak kullanılmaktadır. Köpük kartonpiyerler sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmadığı gibi alçı kartonpiyer çeşitlerine göre de daha ekonomiktir. Uygulaması da oldukça kısa sürede tamamlanan köpük kartonpiyerler de yaşam alanları için istenilen modelde hazırlanarak kısa sürede uygulanmaktadır.